Jedyny właściwy i atrakcyjny, bo ze zdjęciami i rysunkami blog jest ten z powyższym adresem. Na tym portalu funkcjonuje do zamknięcia z końcem lutego i zamieszczam tylko treść artykułów.

W życiu pewne jest, że się zestarzejemy. Ale czasem bywa znacznie gorzej. Zapadamy na przewlekłą chorobę i nie ma kto się nami opiekować. Na pewno wiecie Państwo o czym mówię. Takie przypadki są częste i zdarzają się w każdym środowisku. Nie ma większego znaczenia czy brak opieki wynika z tego, że jesteśmy zupełnie sami, czy też że nasze rodziny nie są w stanie z różnych powodów się nami zająć. W każdym przypadku nie zostaniemy pozostawieni sami sobie. Rodzinę zastępują Domy Pomocy Społecznej i przejmują funkcję opiekuńczą zgodnie z prowadzonym przez siebie profilem.

Niedaleko Hajnówki, w miejscowości Garbary /k.Bondar/ znajduje się Dom Pomocy Społecznej „Spokojna Przystań”. Działa od grudnia 2002 roku i przeznaczony jest dla dwustu osób przewlekle psychicznie chorych. Prowadzi go Stowarzyszenie „Aktywnie Przeciw Depresji”, a jako jedyny dom regionalny współfinansowany jest przez Marszałka Województwa Podlaskiego. Za pobyt w ośrodku 70% kosztów utrzymania pokrywają mieszkańcy, a pozostałą kwotę gminy, które kierują tu swoich podopiecznych. W tym domu mieszka 20 osób z powiatu hajnowskiego. Miesięczne utrzymanie jednej osoby wynosi ok. 3 tys. zł i jest to stawka należąca do najniższych w regionie, ale dla chorych wcale nie oznacza życia na niskim poziomie. Odbywa się to kosztem bezustannego stresu i intensywnych działań wszystkich pracowników, aby nie dopuścić do sytuacji, które mogłyby wywołać kryzys egzystencjalny. Przez te wszystkie lata nic takiego się nie wydarzyło, bo czuwają dwie najważniejsze osoby: dyrektor Izabela Konikowska i specjalista d/s. opiekuńczo medycznych – zastępca dyrektora Halina Sakowicz. Chorzy otoczeni są bezwarunkowym wsparciem i bardzo troskliwą opieką. Pilnuje tego personel działu terapeutyczno – opiekuńczego, czyli: pielęgniarki, terapeuci, pracownicy socjalni, rehabilitanci, instruktorzy kulturalno – oświatowi, opiekunowie i pokojowe, a także psycholog, psychiatra i lekarz rodzinny. W kuchni przygotowywane są domowe posiłki, zawsze do wyboru. Terapia dostosowana jest do stanu zdrowia, ale też do zainteresowań, talentów i indywidualnej potrzeby samorealizacji. Pracownie: plastyczna, haftu i szycia, kulinarna, garncarska, stolarska, komputerowa – to miejsca kreatywne, gdzie można zdobyć wiedzę i odnieść sukces. Dostępna jest sala rehabilitacyjna, biblioteka, a dla osób uzależnionych grupa wsparcia. Na terenie DPS działa grupa teatralna „Promyk”, która zdobywa nagrody i wyróżnienia w przeglądach i konkursach. Mieszkańcy uczestniczą w wycieczkach, wyjeżdżają na imprezy do innych domów, ale też zapraszają do siebie. Mają liczne okazje do zaprezentowania własnych talentów artystycznych. Wśród mieszkańców jest wiele bardzo uzdolnionych osób.

Generalnie w domach pomocy społecznej mieszkańcy muszą mieć zapewnioną opiekę medyczną, pielęgniarską, terapię i wyżywienie. W tym przypadku w ośrodku panują warunki zbliżone do sanatoryjnych, także z racji otoczenia. DPS położony jest nad brzegiem Zalewu Siemianówka, otoczony sosnowym lasem, z rozległym terenem rekreacyjnym i sportowym. Jest cicho i czyste powietrze. W przypadku chorób psychicznych wszystkie czynniki terapeutyczne mają znaczenie. Także te wynikające z pięknego otoczenia i nadzwyczaj przyjaznej atmosfery, która w tym domu jest wartością najwyższą. Żadne leki nie pomogą jeśli człowieka nie otacza miłość, troska i bezustanna dbałość o jego samopoczucie.

 

Założyciele Stowarzyszenia na Rzecz Hospicjum w Hajnówce bardzo dziękują przedsiębiorcy panu Michałowi Pucowi za darmowy transport, dzięki któremu do opisanego DPS zostały dostarczone używane meble. Przedsiębiorstwo „Domlux – market” Michał Puc – „Mrówka” ul. Batorego 20 od lat stanowi dumną wizytówkę miasta.

Kontakt:

e-mail: handel@dom-lux.com.pl

tel. 85 876 76 12, fax: 85 876 76 10

Dziękujemy też za obrusy przekazane przez Restaurację „Leśniczankę” przy ul. Armii Krajowej 26. Jest to świetny lokal na wesela, studniówki, chrzciny, tanie obiady grupowe, przyjęcia okolicznościowe zgodnie z zamówieniem.

Kontakt:

e-mail: restauracjaleśniczanka@wp.pl

tel. 604 611 347

 

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.