człowiek

Wszyscy wiemy, że dobrymi chęciami, a także radami, piekło wybrukowane na wieki. I wiecie Państwo co o tym myślę? Że rada jest najmniej dotkliwą formą odmowy. Żeby łatwiej potrzebującego człowieka spławić i … dać mu wędkę /dobrą radę/. Jeśli uważamy się za mądrych, w żadnym razie nie powinniśmy pozwalać sobie na udzielanie rad nie proszeni. Nieszczęściem też jest uważanie siebie za mądrzejszych od innych. Nikt nie jest od innych mądrzejszy, lepszy czy ważniejszy. Kiedy to zrozumiemy, życie będzie przyjemne. Zaczniemy współpracować, wspierać i sami otrzymywać pomoc w potrzebie.

tablicaWbrew pozorom wstęp nie został napisany, aby zachęcać Państwa do pomagania. Chcę pokazać jak robią to inni, dlaczego są wiarygodni, skuteczni i nieprzeciętni. Czy wiecie Państwo dokąd znikają ludzie, których przez wiele lat mijamy w swoim mieście i nagle ich nie ma? Często spotykałam Pana, który zawsze fascynował mnie mądrym, głębokim spojrzeniem i godnością w postawie niezmienną pomimo upływu lat. I nagle – pusto. Nie mijamy się nawet z daleka. Spotkaliśmy się dopiero w Domu Pomocy Społecznej w Garbarach, kiedy towarzyszyłam założycielom Stowarzyszenia na Rzecz Hospicjum w Hajnówce w spotkaniu z dyrekcją ośrodka. „Znikający ludzie” odchodzą do różnych miejsc. Jeśli potrafimy ich odnaleźć, to możemy mieć nadzieję, że ktoś znajdzie nas, gdziekolwiek w przyszłości będziemy.

3

Piotr Skiepko, Joanna Bińczycka, Piotr Mirończuk

Założyciele stowarzyszenia rozszerzyli działalność o pomoc temu ośrodkowi i będą się starali wesprzeć we wszystkim, czego choćby w małym stopniu mieszkańcom brakuje. Przebywa tam na stałe 200 osób z chorobami psychicznymi o różnym nasileniu, w tym 20 z Hajnówki i powiatu hajnowskiego. Podczas pierwszej wizyty w DPS Stowarzyszenie na Rzecz Hospicjum w Hajnówce przekazało 1000 egz. książek do biblioteki, którą lubią mieszkańcy, a dla wielu jest też formą terapeutyczną. Jeśli zechcecie Państwo przyłączyć się do pomagania, proszę pisać na adres mailowy podany we wstępie do bloga lub dzwonić do Joanny Bińczyckiej – tel. 601 286 164. Wkrótce zamieścimy artykuł o tej placówce, wzruszającym spotkaniu z mieszkańcami, pracownikami, którzy dojeżdżają z Hajnówki, Narewki, Michałowa i dyrekcją.

krzesłoOd tego wpisu rozpoczynam współpracę ze zdolną rysowniczką Krystyną Potępą. Miała 8 lat kiedy zaczęła rysować, ale do kartki i ołówka powróciła po długiej przerwie. Uczy się i rozwija talent, a prace przedstawia na swoim blogu: krystynarysuje.wordpress.com
Rysuje, fotografuje i gra na skrzynce perkusyjnej zwanej cajonem. To wymyślony przez niewolników afrykańskich drewniany instrument w formie skrzynki, ze sprężyną werblową lub strunami gitarowymi wewnątrz. Krystyna Potępa została moderatorem w największej społeczności polskiej POLISH CAJON FORUM
facebook.com/groups/polishcajon

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.