Z artykułu na blogu opublikowanym 8 stycznia dowiedzieliście się Państwo, jaki skarb mamy w Hajnówce. Dziś wracam do tematu zachęcona

zdrowotnym działaniem oleju z czarnuszki,

bo przeprowadziłam na sobie trzymiesięczną terapię. Z tego co widzę, oleje – podobnie jak zioła – powinno się stosować okresowo. Jest ten ważny w leczeniu moment, kiedy następuje nasycenie organizmu i wówczas nieznośny staje się smak i zapach specyfiku. To znaczy, że trzeba przestać i w razie potrzeby powrócić np. za pół roku.

Właściciele olejarni pod nazwą „A&P Hajnowski Olej” to Anna Karetko i Piotr Skiepko. Oboje są odnoszącymi sukcesy artystami ludowymi. Tworzą przestrzeń dla rozwoju i pomocy w najbliższym środowisku wnosząc liczne elementy estetyczne i edukacyjne. Piotr prowadzi zespół „Narewczanki”, jest też założycielem i działaczem Stowarzyszenia na Rzecz Hospicjum w Hajnówce.

olejTłoczą oleje z nasion hodowanych przez siebie roślin oleistych, sprowadzają tylko czarnuszkę, która nie chciała wydać obfitych plonów na ich polu. Olej z czarnuszki, jak wszystkie inne, nie jest lekarstwem, ale zawiera liczne substancje aktywne, które pobudzają organizm do samoleczenia. Po okresie stosowania czuję się silniejsza fizycznie, ustąpiła depresyjna niemoc i niechęć. Łatwiej mi oddychać, wytrzymać z alergią, nie przeziębiałam się ostatnio i nie czuję osłabienia z byle powodu. Żebyśmy nie chorowali, w dobrej kondycji musi być nasz układ immunologiczny, czyli odpornościowy. To właśnie on odpowiada za zwalczanie infekcji, wirusów, pierwotniaków, a także obcych tkanek i nowotworów. Olej z czarnuszki wspomaga go tak skutecznie, że nawet nie dowierzając można wypróbować na sobie i cieszyć się lepszym zdrowiem. Pomaga też na urodę. Olejkowa maseczka raz w tygodniu daje efekt rozświetlający  i odmładzający.

Bywa, że na drodze do odzyskiwania zdrowia czają się pokusy w postaci destrukcyjnego stylu życia. Mało kto im nie ulega i szybko może się okazać, że czarnuszka nie działa. Zapewniam, że działa. Jednak nie wolno wyniszczać siebie przez przepracowanie, stres, chroniczne zmęczenie, napięcie i złe jedzenie. Szkodzą nam telewizyjno – prasowe diety, kiedy na siłę dopasowujemy się do potraw z innych stref klimatycznych i kulturowych. W celach poznawczych jest to ciekawe, ale nie zawsze dla nas odpowiednie. Namawiam Państwa, abyśmy pomimo zachwytu światowym jedzeniem powrócili do rodzimych zup.  Zdrowotne są głównie te gotowane z dużą ilością warzyw. Pamiętajmy jednak, aby nie stosować zasmażek i śmietany.

Kontakt do olejarni w Hajnówce:
adres: ul. Targowa 47
telefon: 668 462 583

Odpowiadam firmie W. na  pytanie z maila: – przykro mi, ale na blogu nie zamieszczam reklam. Opisuję wyłącznie to na co trafiłam, z czym się zetknęłam, co wypróbowałam, czym się zachwyciłam itp. Nawet jeśli coś wygląda na reklamę, jest tylko moją  opinią.

Każdy człowiek boi się krzyku i spadania. To lęki, które chronią i zdarza się, że ratują życie. Niestety krzyku jest czasem za wiele z powodu agresji partnerów i wtedy mówimy o przemocy. Psychologia wyróżnia kilka typów, ale najbardziej powszechna jest przemoc psychiczna. Agresywna osoba w domu zawsze zwraca się przeciwko słabszej, na nią zrzuca winę za swoje zachowanie i z premedytacją narusza jej godność osobistą. Jeżeli partner mówi, że wyciągnął was z gnoju i przez resztę życia nagradza się ćwicząc na was swój parszywy charakter, oznacza to że jest przestępcą, a wy ofiarami przemocy domowej. Nie wstydźcie się skorzystać z instrumentów prawnych, aby taką osobę unieszkodliwić. Wiele może zdziałać leczenie w szpitalu psychiatrycznym i o to należy się postarać.

Agresja zawsze jest zła i ma różne oblicza. Bicie znamy jako najbardziej pokazowe, wszyscy o nim wiemy, ale maltretowane osoby milczą choćby najbardziej im pomagać. Istnieje nawet syndrom bitej żony, która po awanturze, z siniakami, idzie za swoim mężem jak oswojone zwierzątko. Zaniedbanie, agresja seksualna, ekonomiczna to też przemoc. W tekście nie wygląda groźnie, ale w życiu owszem. Partner znieważa używając argumentów, które przychodzą mu do głowy i zawsze! udaje, że nie ma świadomości stosowania przemocy. Kobiety na ogół przyzwyczajone są do różnych sposobów porozumiewania w rodzinie i przestają zwracać uwagę, ale kiedy w domu dominuje krzyk, nagminnie naruszana jest godność osobista, to oprócz rodziny należy ratować również siebie. Bez litości, współczucia dla oprawcy i ostatecznie. Obserwuję życie i nie opuszcza mnie wrażenie, że agresywny partner czerpie siłę z osoby, którą gnębi. Odbiera jej energię i bezwzględnie wykorzystuje. To pewne i główne źródło jego zasilania. W Biblii jest przypowieść o Samsonie, który był tak bardzo silny, że sam pokonywał wrogów i nikt nie mógł dorównać mu w walce. Ale miał słabość do kobiet. Zachwycił się Dilajlą i kiedy spędzał z nią noc, zdradził tajemnicę swojej siły. Znajdowała się we włosach i z tego powodu nigdy nie mogły być strzyżone. Nie wiedział, że przysłano ją z obozu wroga i wykorzysta tę wiedzę przeciwko niemu. Pośpiesznie wezwany człowiek obciął śpiącemu Samsonowi włosy. Pozbawiony siły został pojmany, okaleczony i osadzony w więzieniu.

Jeżeli pomyślimy i odetniemy oprawcę od źródła siły, możemy poradzić sobie same. A jeżeli nie, nie wahajmy się prosić o pomoc i z niej korzystać. Gnębienie drugiego człowieka jest nie tylko przemocą, ale też zbrodnią.

Stowarzyszenie na Rzecz Hospicjum w Hajnówce

W powiecie hajnowskim jest 44 tys.567 mieszkańców. Wg statystyk co roku umierają 704 osoby. Najbardziej zabójcze są choroby układu krążenia, a na drugim miejscu nowotwory. W Hajnówce jest nowoczesny, doskonale wyposażony szpital, ale władze powiatu dotąd nie pomyślały, aby przy szpitalu zlokalizować hospicjum. Stowarzyszenie, przy wsparciu mieszkańców miasta i powiatu, chce doprowadzić do powstania tej ważnej i potrzebnej placówki.

Dane adresowe i rejestracyjne:

siedziba:  Hajnówka, ul. Piłsudskiego 10 A

adres e – mail:  hosphajnowka@wp.pl

telefon:  601 286 164

Rejestracja w Starostwie Powiatowym:  Ew.2/2017

NIP:  6030077022

Regon:  366564911

Konto:  Bank Pekao 61 1240 5279 1111 0010 7294 6230

Stowarzyszenie posiada profil na facebooku, a wszystkie sprawy najpierw publikowane są na tym blogu: teresa-ozimek.blog.pl

 

 

P1000642

 

 

 

 

 

 

Wszystkiego dobrego!

Nie szkodzi, że to Wielkanoc nie Gwiazdka, mam dla Państwa pomysł na prezent na każdą okazję. Do dzbanka ze szkła /bez tandetnych plastykowych dodatków/ należy włożyć pachnące saszetki z herbatkami, w tym opakowanie z bukiecikiem kwitnącej. Wyjęty z pudełka dzbanek przeniesie osobę obdarowaną w magiczny świat zapachów.

P1000637

Bez wątpienia zechce szybko użyć naczynia i choć się tego nie praktykuje, radziłabym wręczyć dzbanek bez ceny, umyty i wyparzony. Będzie pachniało w całym domu i wyobrażam sobie, że obdarowany/a/ zapragnie herbatki kwitnącej, bo wynalazek jest w istocie zachwycający.

Powstaje tam, gdzie dziewczyny są drobne i mają malutkie palce, czyli w Azji. Technika układania  bukiecików jest bardzo trudna i zawsze jest to ręczna robota. Tworzy się je głównie z herbaty białej i zielonej. Biała powstaje z młodych pączków, które jeszcze nie zdążyły się rozwinąć, a zbierane są wiosną, w słoneczny dzień. Jest to jedna z najdroższych herbat, produkowana głównie w Chinach. Proces produkcji to suszenie i ręczne zwijanie w specjalne kształty, np. kulki czy grzybki. Niezależnie czy to herbata biała czy zielona orzeźwia i pobudza. Bukieciki z czarnej herbaty są mniej atrakcyjne, bo ciemny napar ukrywa ich urodę. Nie wiem, czy można je kupić w stacjonarnych sklepach, ale w internetowych są w dużym wyborze.

P100065916

 

 

 

Dziś wznoszę toast kwitnącą herbatką z okazji drugiej rocznicy bloga. W tym czasie zamieściłam 125 różnych tekstów. Dziękuję wszystkim osobom, które ze mną współpracują i wszystkim moim Czytelnikom za zainteresowanie i maile.

 63

 

 

 

/Torty i ciasteczka wielkanocne z pracowni Joanny Bińczyckiej/

Kiedy zaczynamy  wierzyć, że świat istnieje, aby nas uszczęśliwiać, bo tacy jesteśmy wspaniali, to mamy  do czynienia z socjotechniką. Od tysięcy lat istnieją oszustwa i naciągacze, ale dopiero niedawno socjotechnika zyskała status jako nauka. Czasem, dla zmyłki, nazywana jest inżynierią społeczną, choć obydwa pojęcia znaczą to samo.

Doskonale Państwo wiecie, jak ważne jest zdobywanie władzy nad umysłami, głównie w polityce i w handlu. Ale  po to, aby zmienić myślenie społeczeństwa potrzeba dobrej strategii manipulacyjnej powodującej w nas strach, współczucie, miłość czy doznania intelektualne. Często słyszymy pojęcie „spin doktor”, ale nie wiemy, że jest to osoba, która robi nam wodę z mózgu. Słowo spin oznacza plecenie głupot, przekręcanie, opowiadanie niestworzonych historii, a technika spin zakłada pełną obłudy, zdradliwą taktykę pozbawiającą nas zdrowego rozsądku. Uciekajmy jak najdalej, kiedy mówią nam o spin doktorach, bowiem są to osoby, które „leczą” niedobre historie prawdziwe, a w ich miejsce tworzą lepsze fałszywe. Kłamstwo to teraz manipulacja, a socjotechnika to  sztuka bezwzględnego łamania ludzi. Zawsze odwołuje się do emocji i stara się uśpić ludzki rozum.

We współczesnym świecie łatwo jest zmienić myślenie społeczeństwa. Są od tego media, od których przecież nie chcemy się uwolnić, jest też niezłomna opinia publiczna. Pozwalamy sobą manipulować, bo nie chce się nam samodzielnie myśleć. Ale tak nie można. Własne myślenie nie kosztuje, a wiele możemy dzięki niemu zyskać. Rozum nikomu jeszcze nie zaszkodził i pomaga każdemu, kto go używa. Osoba, którą przedstawia się jako spin doktora powinna chować się ze wstydu, bo po prostu przedstawia się oszusta, ale nic podobnego się nie dzieje. Oszust pęka z dumy i bez skrępowania mówi do porządnych ludzi przed telewizorami. Sami Państwo widzicie, że taki świat trudno jest traktować poważnie i jeśli potrzebujemy w jakiejś sprawie opinii, zapytajmy samych siebie.

wystawka

 

 

 

 

 

Wiosna w Hajnówce rozpoczyna się wraz z nową wystawą w pracowni artystki – cukierniczki Joanny Bińczyckiej. Każda pora roku honorowana jest wystawą, na blogu prezentowaliśmy już jesienną i zimową.

wystawa wnetrze

Ciekawe, że także wypieki podkreślają tę zmienność, zwłaszcza kiedy związane są ze świętami.Tydzień temu pojawiły się ciasteczka wielkanocne, coraz bardziej popularne w mieście ze względu na niepowtarzalną urodę i przyjemność obdarowywania nimi bliskich. Można je zamówić według własnego wzoru i we współpracy z panią Joanną samemu poczuć się artystą. Można też dostarczyć ulubiony przepis i otrzymać gotowy wyrób. Zmieniły się wiosenne dekoracje na tortach, a właścicielka otwarta jest na pomysły swoich klientów. Wyjątkowy sklep firmowy przy pracowni przyciąga hajnowian jak magnes, bo wystrój zachwyca dobrym smakiem, a wyjątkowe wyroby tego smaku dostarczają.

tort1tort2tacacórka

Także artystką i współautorką cudnych produktów w pracowni jest Ula, córka pani Joanny. To ona wykonała urzekające drzewko z ziaren kawy.

Joanna Bińczycka, poza niewątpliwym talentem, posiada ogromną wrażliwość na trudne ludzkie sprawy i daje temu wyraz w działalności społecznej. Jest szefową Stowarzyszenia na Rzecz Hospicjum w Hajnówce i z podobnymi sobie osobami stara się, aby przy szpitalu w Hajnówce zostało uruchomione hospicjum. W mieście jest karygodna luka, którą jak najszybciej należy wypełnić tą potrzebną i ważną placówką. Bez wątpienia aktywność zawodowa i społeczna pani Joanny jeszcze niejedno w mieście zmieni dla potrzeby dobra, piękna i radości nas wszystkich.

Pracownia Tortów Cukrowe Fantazje w Hajnówce, ul. 3 Maja 41, tel. 601 286 164, e – mail: binjoanna@wp.pl

fiolki